Külföldi bankolás és üzlet blog
A piaci szereplők örömmel fogadták, hogy Hongkongban az iszlám pénzügyi termékek forgalmát újraszabályozzák, így gyorsabban fejlődhet a helyi iszlám kötvénypiac.
Hongkongban március végén indult a két hónapig tartó konzultáció a jogszabályokról, amelyek célja, kiegyenlítse a lehetőségeket a hagyományos és az iszlám termékek között.
Az viszont elég valószínű, hogy minden erőfeszítés ellenére, Hongkong nem lesz Malájzia versenytársa, amely az iszlám pénzügyi termékek ázsiai központja.
Hongkong és a többi pénzügyi központ azért is pozicionálják magukat iszlám pénzkezelési és finanszírozási központként is, mert nem szeretnének lemaradni a nemzetközi versenyben. Abból még bajuk nem lehet, ha a szabályzási keretek készen állnak.
Természetesen nem csak a jövőről van szó, Malájzia jelenleg a sukuk piac hatvan százalékát birtokolja, amelynek forgalma 2012-ben valószínűleg eléri a 44 milliárd amerikai dollárt.
A hongkongi módosítások érinteni fogják a nyereségadóra, az ingatlanadóra és az illetékadóra vonatkozó jogszabályokat. Az már biztos, hogy sokan támogatják az újfajta szabályozásokat.
A hiányos sukuk szabályozás már eddig is hátráltatta az iszlám termékek piacának fejlődését, pedig már 2007-ben is teljes támogatásáról biztosította a főkormányzó az iszlám pénzügyi termékek piacát. A globális pénzügyi krízis hatására háttérbe szorult a kérdés, de most már nem halogathatják tovább a szabályzást.
Hongkongban, ugyanúgy mint az Egyesült Királyságban vallás-semleges módon sikerült megközelíteni az üzleti kérdéseket, ez sok iszlám befektetőt vonzott, akik az iszlám kötvények (sukuk) kibocsátása mellett, az ingatlanvásárlások finanszírozására is felhasználták a sajátos iszlám pénzkezelési megoldásokat.
A vallás-semleges megközelítés értelmében a szabályozásban nem említik a sáriát. Ez nagyobb biztonságot ad a piaci szereplőknek és az is elkerülhetővé vált, hogy a sária, mint fogalom bekerüljön a hongkongi adótörvényekbe.
Összességében a hongkongi kormány csak megteremtette az iszlám pénzkezeléshez szükséges kereteket. Az már a kibocsátók és a befektetők felelőssége, hogy a termékek sária kompatibilitásáról kikérjék ügyvédek és sária tudósok tanácsát. A hongkongiak valójában ügyesen tanultak más országoktól, amelyekben már bevezették az iszlám termékek kereskedelmét. Például Japán sikerrel alkalmazta a vallás-semleges megközelítést, míg Dél-Korea és Franciaország eltérő megközelítésük miatt, komoly vitát generáltak a kérdésben.
A konzultációra bocsátott tervezetben négyféle sukuk bevezetését javasolják, ezek a Ijarah, Musharakah, Mudarabah és a Murabahah. Ez a négy típus 2011-ben 80 százalékban részesedett a globális sukuk kibocsátásban.
Ezeken kívül szakértők szerint a Wakala lett nagyon népszerű az elmúlt években, ezért lehet, hogy ezt is engedélyezik.
Szakértők szerint nem érdemes tovább várni az iszlám kötvények kibocsátásának engedélyezésével, annak ellenére sem, hogy a hagyományos kötvények piacra dobása jelenleg éppen olcsóbb, mint a sukuké.