Az inkriminálatlan játék |
A számítógépes programot az FPÖ és egy svájci reklámcég fejlesztette közösen. A stájerországi tartományi felső bíróság másodfokú ítéletében megerősítette az elsőfokú határozatot, amely felmentette Gerhard Kurzmann FPÖ-s politikust és Alexander Segert svájci reklámszakembert.
A játék kísérőszövegében az állt, hogy „Stájerország tele van minaretekkel és mecsetekkel”, s hogy ez a valóságban ne történjen meg, az FPÖ jelöltjére való szavazásra buzdított a honlap.
A játék „nem lépte túl a törvény kereteit, a jó ízlés keretei pedig nem képezik a per tárgyát” – fogalmazott indokolásában az eljáró bíró. Az ügyész szerint a játék célja az volt, hogy „megvetést gerjesszen” egy vallás iránt. A védőügyvéd azzal érvelt, hogy Svájcban ugyanez a játék nem váltott ki tiltakozásokat, s hogy Stájerországban is „csak a politikai ellenfelek érezték sértve magukat”. Kijelentette az is, hogy a játék szerint nem fegyverrel „kilőni” lehetett a figurákat, hanem rákattintással eltüntetni.
A jobboldali populista párt kampányanyaga miatt 2010-ben a többi négy parlamenti párt és az Ausztriai Iszlám Közösség (IGGiÖ) is tiltakozott. A per a Zöldek helyi szervezetének feljelentése alapján indult.
Ausztriában az iszlám a törvényben elismert vallások közé tartozik. Több mint kétszáz mecsetet és imaházat tartanak számon, minaret négy mellett áll. A bevándorlók, elsősorban a németek után a második legnagyobb bevándorló csoportot alkotó törökök integrációjával kapcsolatos viták rendszeresen politikai napirenden szerepelnek. A téma leginkább az idegenellenes FPÖ politikai üzeneteiben szerepel, de a pártnak a 2010-es bécsi tartományi választásokon való előretörése óta a kormánypártok politikájában nagyobb hangsúlyt kap az integráció elősegítése, legalábbis a célkitűzések szintjén.